Slidersection

Slider

Main

Promotions

Mainlive

Kava

  • <
  • E
  • T
  • K
  • N
  • R
  • L
  • P
  • >
2014-09-21

00:00 Nädal Pealinnas*

Saade annab põgusa ülevaate eesootavatest kultuuriüritusest Tallinnas. Väisame kultuurikeskusi, huvialakoole, näituseid, teatreid, raamatukogusid - paiku, kus alati on midagi teoksil. Saatejuht-toimetaja Kadri Pihelo. Seekordses saates: 23. septembril algab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia värske heli festival Sügisfest ja Hopneri Maja loengusari "Lood vanast Tallinnast". 27. septembril ootab Muuseum Miia-Milla-Manda väikeseid ja suuri perepäevale „Unistuste sünnipäev“.

00:25 Kas tohib?*

Saatejuht Kristiina Võsu on külas Kersti ja Arvo Sarapuul nende Paide kodus.

08:30 Kas tohib?*

Saatejuht Kristiina Võsu on külas Kersti ja Arvo Sarapuul nende Paide kodus.

09:25 BBC loodussari. Meie erilised loomad *

SOS-koerad. Need kolm koera trumpavad inimesed igas olukorras üle. Saxon otsib midagi kahtlast mahapõlenud hoonetest, Biblo patrullib Cornwalli rannikul ja Orson on laviini alla jäänud inimeste päästja.

09:50 Keskkonnanädal*

Saate teemad: Tallinnas Randvere teel asuval maa-alal kavandatav lageraie on andnud Tallinna linnale põhjuse minna kohtusse. Maaomanikud kasutavad seaduses olevat auku, mis hägustab omavalitsusi ja riigi võimalusi keskkonda kaitsta.*** Rahvusvaheline kliimapaneel (ICC) avalikustab oktoobris kliimaraporti teise osa. Tõestamaks et kliima soojenemine ikkagi toimub, on võetud kasutusele ookeanide happelisuse argument. Küsime kommentaari akadeemik Anto Raukaselt.*** Rakveres elav bioloog ja loodusekaitsja Marek Vahula koostab raamatut Eesti loodusrekorditest.*** Kunda sadamas avati miljon eurot maksma läinud 6000 ruutmeetri suurune ladu, mis peaks võimaldama puidugraanulite ekspordi kahekordistamise. Räägime loodussõbralikust kütmisviisist ja ka selle majanduslikest aspektidest.*** Selgusid Tallinna loomaaia fotovõistluse ZoFo 2014 võitjad. Võistlus oli pühendatud loomaaia 75. aastapäevale.

10:25 Dokumentaalfilm. Tunnistaja: Washington 9/11*

Film kasutab videolõike ja helifaile, et taastada 11. septembril 2001 USA pealinnas Washingtonis aset leidnud sündmused. Rünnaku all olid nii Pentagon kui Valge Maja, lennujuhtide seas valitses segadus ja tervet riiki tabas paanika. Pealinnas aset leidnud rünnakud jäävad aga tihti New Yorgi sündmuste varju. See film püüab koondada kogu info, mis on leitav Washingtoni ründamisest. USA 2010.

11:15 Uued tasujad: homse päeva kangelased (USA, 2008)

Millal iganes poleks kurjuse jõud ka inimkonda ähvardanud, on Maa võimsaimad kangelased - Tasujad olnud siin, et neid peatada. Kuni nad olid sunnitud viimase ohvri tooma ja langema võitluses robot Ultroni vastu. Aga kõik polnud kadunud, sest Tony Stark (Raudmees) hoidis Tasujate lapsi ohutus kohas ja kasvatas neid homse päeva kangelasteks. Nüüd peavad James (Kapten Ameerika ja Musta Lese poeg), Torunn (Thori tütar), Azari (Musta Pantri poeg) ja Pym (Rästiku ja Hiidmehe poeg) oma vanemate võitluse lõpule viima. Peagi liitub nendega ka Kotkasilma vibu-vinnutav poeg. Et võita masinat, mis nende vanemad alistas, on vaja enamat, kui vaid viite teismelist. Et noortel oleks vähimgi võiduvõimalus, peavad nad kadunud Hulk'i üles leidma ja hakkama üheskoos Uuteks Tasujateks! Lavastaja Jay Oliva.

12:30 Suvistepüha Heimtalis, 2014*

Videomeenutused Suvistepühade aegse Heimtali käsitöölaada tegemistest ja tegijatest. Prof. Anu Raua mõtted Eestist ja käsitööst. Režissöör Olev Jaksi.

15:00 Pühapäevatee

Mõnus kodu, head suhted, Eesti loodus ja leib on sedavõrd loomulikud igapäevased asjad, et ei me oska neid alati ausse tõsta. Peatume neil teemadel pikemalt siis pühapäeviti kell 15. Aga jätkuvad ka ajaloojutud, kiikame kööki ja ikka on saate lõpus mõistatus, nagu juba harjunud olete. Saate toimetaja on Liina Kusma, reþissöör Olev Jaksi.

15:45 Eesti Vabadusvõitlejate XXII kokkutulek Põltsamaal*

Eesti Vabadusvõitlejate Liidu 22. Kokkutulek Põltsamaal algas pärgade asetamisega Vabadussõja mälestussamba jalamile. Pärast vabadussõdalaste tamme istutamist liikusid osalejad pidulikus rongkäigus Niguliste kirikusse mälestusjumalateenistusele. Üritus jätkus lossihoovis lipuheiskamise ja tulesüütamisega. Kokkutulekut korraldas veteran ja Põltsamaa linna teenetemärgi kavaler Arnold Kull koostöös linnavalitsusega. Saate autorid Peeter Võsa ja Andres Vään.

16:15 Kataloonia 2014*

Katalaanid tähistavad 11. septembrit eriliselt, sest see päev 300 aastat tagasi on läinud ajalukku, mil Kataloonia kaotas oma riigi. Sellest päevast on elatud Hispaania koosseisus. Kui aastal 2013 korraldasid katalaanid inimketi Balti keti eeskujul, et näidata maailmale oma vabadustahet, siis sellel aastal moodustavad 2 miljonit inimest Barcelona tänavatel V tähe. Saates räägime Kataloonia poliitikute ja seal elavate eestlastega, mida katalaanid tegelikult soovivad ja kuidas Euroopa ja Eesti nende iseseisvumisse suhtuvad. Saate produtsent Toomas Lepp.

16:45 Inimese mõõde*

Kirjanikud Helga ja Enn Nõu räägivad pagulusest ja eestlusest, elust Eestis ja Rootsis. Küsib Jaak Urmet. Saade on salvestatud Tammsaare muuseumis.

18:00 Terve tervis*

CityMed Hambaravikliinkus teeme juttu igeme- ja luuplastikast ning uurime, missugused on kasutatavad abimaterjalid. Külastame Allika kauplust ning tutvustame tooteid, mida saab endale varuda 20.- 21. septembril toimuvatel Eesti Mee Päevadel. Saadet juhib autor Riina Reiman-Männiste.

18:30 Dokumentaalfilm. Evald Okas, 2009

Evald Okase (1915-2011) kunstile pühendatud elu: meister ise valgustab oma teoste saamislugusid, jutustab eluteest ja avab loomeprintsiipide saladusi. Reþissöör Tõnu Virve. Freyja Film, 2009.

20:30 Ameerika eestlased. Idarannik 9/13*

Sarja üheksanda saate teemadering on juhuse tahtel eriti mitmetahuline ja edukate ning kuulsatega pärjatud. Oma elust, tõekspidamistest ning eestlaste identiteedist ja võimalikust tulevikust USA-s räägivad rahvuspoliitikud Marju Rink-Abel ja Rein Abel Washingtonis, jurist Piibe Jõgi New Yorgis Manhattanil maailmakuulsa advokaadibüroo 38. korrusel, Massachusettsis asuva Lexingtoni muusikakooli omanik, laulja ja muusik Epp Sonin, kuulus väliseesti laulja Ell Tabur.

21:00 Kuidas me bändi tegime 3/3*

Rahvusvahelised tuurid. Iga õige bändi unistustesse käib unelm kontsertreisidest võõrastes maades ja riikides. Esimese Eesti bändina üritas seda teoks teha Optimistid, mis tegi koos läti rockari Pete Andersoniga pika tuuri Gruusias aastal 1967. Sellest kohati lausa tragikoomilisest käigust annavad aru Toomas Kõrvits ja Vello Salumets. Tänapäeval palju ei tea aga 1970ndate lõpus ja 80ndate alguses oli Nõukogude Liidu avaruste kõiksugu galakontsertidel ja festivalidel popp selline Eesti ansambel nagu Repriis. Kuidas üks Tartu bänd nii kaugele jõudis ja mis selleks tuli ära teha, selgitavad toonased muusikud ja mänedžerid Alar Madisson ja Väino Land. Kuidas aga läks sealsamas juba suurtel staaridel, saab aimu Tõnis Mägi pihtimustest. Kahjuks on ka unustatud, et esimese Eesti ansamblina tegi korraliku Lääne tuuri juba 25 aastat tagasi Ultima Thule, kes aastal 1989 andis 18 kontserti koos kohalike staaridega „lombi taga“ Kanadas. Kes muu kui tuurikorraldaja Raivo Sersant oskab sellest ajaloolisest momendist rääkida nii mõndagi, kohati loogilist, kohati jahmatavat. Saate autor Margus Kiis. Saatejuht Riho Kall.

21:30 Pillimeeste klubi

Muusika ja vestlussaade pop- ja rockmuusika austajatele. Saates räägivad oma ala professionaalid ja teised muusikaga tihedalt seotud inimesed minevikust, olevikust, tänasest päevast, muusikapoliitikast ja muust. Saatejuhid Margus Kappel ja Väino Land. Hooaja esimese klubi saade on pühendatud džässile. Saatel on külas Toivo Unt, Lembit Saarsalu, Raivo Tafenau ja Holger Marjamaa.

22:30 Põlva päevad 2014. K.O.I.

"Põlva ansambel K.O.I on juba paarkümmend aastat pakkunud jõulist ja särtsakat simmanimuusikat nii Eestis, kui ka naabrite juures. Oma elava pillimänguga täidab ansambel iga pulmalise, sünnipäevalise või simmanikülastaja südame rõõmuga ning paneb elama ka kõige tuimema seltskonna. K.O.I on üks nendest bändidest, kes pole oma koosseisu lubanud süntesaatorit, kuna see instrument teeb bändi muusika ""kuivaks."" Nii pakutaksegi esinemistel rahvale täiesti naturaalset kompotti sõdurilauludest kaasaegsete hittideni välja. Reþissöör Olev Jaksi."

23:30 Pühapäevatee*

Mõnus kodu, head suhted, Eesti loodus ja leib on sedavõrd loomulikud igapäevased asjad, et ei me oska neid alati ausse tõsta. Peatume neil teemadel pikemalt siis pühapäeviti kell 15. Aga jätkuvad ka ajaloojutud, kiikame kööki ja ikka on saate lõpus mõistatus, nagu juba harjunud olete. Saate toimetaja on Liina Kusma, reþissöör Olev Jaksi.

Kordus:

Nädal Pealinnas*

Saade annab põgusa ülevaate eesootavatest kultuuriüritusest Tallinnas. Väisame kultuurikeskusi, huvialakoole, näituseid, teatreid, raamatukogusid - paiku, kus alati on midagi teoksil. Saatejuht-toimetaja Kadri Pihelo. Seekordses saates: 23. septembril algab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia värske heli festival Sügisfest ja Hopneri Maja loengusari "Lood vanast Tallinnast". 27. septembril ootab Muuseum Miia-Milla-Manda väikeseid ja suuri perepäevale „Unistuste sünnipäev“.

Värskemad lood

Nõmmel müüakse olematu aadressiga kortereid – linnaosa pöördus tarbijakaitse poole
Nõmmel müüakse olematu aadressiga kortereid – linnaosa pöördus tarbijakaitse poole
2014-09-19
Arendaja müüb Nõmmel olematu aadressiga kortereid. Linnaosa pöördus sellega seoses tarbijakaitse poole. Nii arenduse kodulehel olevas müügiinfos kui ka reklaamides puudub igasugune teave, et korteriomandeid müüakse kaasomandisse.*** Nõmme Linnaosa Valitsus pöördus seoses Ravila 3 arendusega tarbijakaitseameti poole, sest hoonesse müüakse kortereid ebaausaid kauplemisvõtteid kasutades. Nõmme linnaosa vanema Tiit Teriku sõnul avastasid arendaja jokk-skeemi linnaosavalitsuse ametnikud.*** Teriku sõnul tekivad suuremad probleemid sellise korteri omanikul aga siis, kui soovitakse taotleda riigilt või kohalikult omavalitsuselt sissetulekust sõltuvaid toetusi. «Sel juhul arvestatakse rahvastikuregistri andmete kohaselt temaga kooselavaks perekonnaliikmeks kõik sellele aadressile registreeritud elanikud. Ja nii võib inimene jääda toetustest ilma, sest temaga ühele aadressile on registreeritud isikud, kes ei vaja toetust,» ütles linnaosavanem.
Šotimaa otsustas jääda Ühendkuningriigi koosseisu
Šotimaa otsustas jääda Ühendkuningriigi koosseisu
2014-09-19
Šotlased otsustasid iseseisvusreferendumil, et jäädakse Suurbritannia koosseisu ja iseseisvat Šotimaa Vabariiki ei sünni.*** TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professor Rainer Katteli hinnangul oli tegemist kummalise referendumiga, kus kumbki valik polnud justkui hea ega ka halb: ühest küljest oli valida, kas jääda edasi imperiaalse riigikorralduse võrdlemisi vildakasse süsteemi või poolik iseseisvus (nt rahapoliitilises mõttes). Seetõttu oli referendum paljuski hinnang nii Briti kui ka Euroopa viimase aja kasinusmeetmetele keskendunud poliitikale. Siit tõenäoliselt ka need paljud poolthääled.*** Poolthäälte rohkus viitab ka sellele, et ilma tulemusteta see referendum ei jää, tõenäoliselt on ees ootamas päris suured konstitutsioonilised muudatused ning ilmselt ulatub selle referendumi kaja ka järgmistesse parlamendivalimistesse. Samuti tähendavad rohked poolthääled seda, et iseseisvus jääb päevapoliitikasse olulise küsimusena edasi.
Kadrioru parki paigaldati taas alkoholi tarbimist lubavad märgid
Kadrioru parki paigaldati taas alkoholi tarbimist lubavad märgid
2014-09-19
Täna hommikul paigaldas Tallinna Kesklinna Valitsus taas Kadriorgu avalikus kohas alkoholi tarbimist lubavad märgid, kuna alkoholi tarbimist lubava ala tähistamine on linnaosa valitsusele õigusaktiga seatud ülesanne.*** Möödunud nädalavahetusel tõmmati Kadriorus seni veel kindlaks tegemata isikute poolt alustest välja ja viidi minema 8 alkoholi tarbimist lubavat ala tähist.*** Alates 1. juulist 2014 on Eesti Vabariigis avalikes kohtades alkohoolsete jookide tarbimine lubatud. Vastavalt Tallinna Linnavalitsuse määrusele on Tallinna linna haldusterritooriumil alkoholi tarvitamine keelatud, välja arvatud teatud piirkondades Kadriorus ja Toompeal.
Telliskivi Loomelinnakus alustas tegevust teatrikeskus Vaba Lava
Telliskivi Loomelinnakus alustas tegevust teatrikeskus Vaba Lava
2014-09-19
Vaba Lava teatrimaja Telliskivi loomelinnakus on avatud. Avamisnädalavahetusel saab näha nii teatri kui tantsuetendusi. Kultuuri täis tegevusi jagub varaste hommikutundideni.*** Vaba Lava avamine oli teatraalselt suurejooneline, nagu sedasorti üritused peavadki olema. Emotsioonid olid laes ja pealtvaatajatele pakuti parimat. Aga see on alles algus.*** Rahvusvaheline teatriekspert Oleg Loevski on Vaba Lava selle hooaja kuraator. Kuraatoriprogrammi võivad kandideerida projektiteatrid ja vabatrupid kõikjalt maailmast ning ainus soovituslik klausel on, et kaasataks võimalusel Eesti näitlejaid.*** Avamiseelne melu ja kopsimine ei seganud USA lavastajat, kelle käe alt tuleb äsja Pulizeri preemia saanud Annie Bakeri lavastus "Alustame algusest" R.A.A.A.M.-i jõududega.*** Homme jätkuvad Vaba Lava avamisüritused ja kell 17:30 etendab Moskva Vaba Lava “Õhtuid Dikanka lähistel:tühistatud”, kus mängivad Kamenkovitchi ja Krõmovi kursuse üliõpilased GITIS-est.

Uudiste saated